تفنگ بادی

تفنگ بادی

در این مقاله تیم کماندو کمپینگ میخاد  شما را با تاریخچه تفنگ بادی آشنا بکنه بحث و گفتگویی راجب تفنگ بادی در این زمینه داشته باشیم.


تاریخچه تولید تفنگ بادی


اولین تفنگ بادی را که به دست بشر ساخته شده میشه بلوپایپ نام برد  که در دوره انسانهای اولیه برای شکار استفاده میشده.


بلوپایپ از یک لوله ای طویل که در قدیم از چوب بامبو یا تنه های درخت ساخته میشده، انسانهای اولیه تیرهایی از جنس سنگ تیز، خار حیوانات،شاخه درختان که به صورت سرنیزه صیقل میدادن استفاده میکردن.


این تیرها را آغشته به زهر حیوانات میکردن و داخل لوله قرار میدادن و لوله بلوپایپ را بر روی دهان خود قرار میدادن و داخل لوله با میدمیدن و با قدرت بادی که از دخل دهن خود خارج میشد تیر شلیک میشده.


تفنگ های بادی با ورق لوله ای که به جای فنر بوده است


طبق اطلاعات موجود در موزه ها قدیمی ترین تفنگ بادی مربوط به سال 1570 الی 1590 میباشد که در موزه کشور سوئد شهر استکهلم موجود میباشد.


این مدل تفنگ بادی بسیار طویل بوده و اصلا سایز تفنگ های بادی امروزه نیست و حدودا به سایز 190 سانتیمتر میباشد.


مکانیزم شلیک این تفنگ بادی بسیار جالب میباشد و به دلیل موجود نبودن فنر لول در آن سالها،از ورقی حلقه ای که به شکل حلزون لول شده است میباشد استتفاده شده.


تارخ تولید و ساخت فنرلول برای تفنگ بادی


فنر لول  برای تفنگ بادی تغریبا در 1750 میلادی ساخته شده اولین طراحی تفنگ بادی در سال 1780 تمام شد و اولین تفنگ بادی فنر پیستون به دست یک ایتالیایی به نام گیراندونی GIRANDONI تولید شد.


که کشور اتریش نیز از این نوع تفنگ بادی استقبال کرده و آن را به تولید انبوه رسوند و فرانسه نیز آن را جایگزین تفنگ های باروتی خود در جنگ با استرالیا نمود.

 اولین و قدیمی ترین کارخانه تولید تفنگ بادی فنر پیستون


اولین کارخانه تولیدات تفنگ بادی فنر پیستون شرکت  BSA انگلستان میباشد، این کارخانه درسال 1860 میلادی تفنگ های بادی و تولیدات خود را روانه بازار کرد که در زمان خود اولین تفنگ های بادی بود که از خان در لوله تفنگ استفاده شده بود.

و اما وضعیت حال و امروز تفنگ های بادی


امروزه شرکت های بسیاری در زمینه تولیدات تفنگ بادی فعالیت دارن،  عمده این کشور ها عبارتند از: آلمان-انگلیس-امریکا-ترکیه-چین-سوئد میباشند که وزارت دفاع ایران نیز تا چندین سال پیش چندین مدل تفنگ بادی تولید نموده است.


امروزه میشه به مدلهایی از تفنگ های بادی فنر پیستون و همچنین تفنگ بادی نیترو پیستون و تفنگ های گازی پی سی پی اشاره کرد


انواع کالیبر تفنگ بادی


کالیبر تفنگ بادی در ایران میشه به 4.5 و5.5 اشاره کرد ، در خارج از ایران تفنگ بادی با کالیبر 6.5 . 7.5 نیز موجود میباشد که در ایران بالاتر از 5.5 ممنوع و غیر قانونی میباشد پس ماهم به همین دلیل فقط راجب تفنگ بادی با کالیبر 4.5 و 5.5 صحبت میکنیم.


تفنگ بادی کالیبر 4.5

تفنگ های بادی با کالیبر 4.5 با قدرتی حدود 4 ژول الی 14 ژول(کیلو ژول=معیار تخریب قدرت تفنگ بادی) میشه اشاره کرد؛ تفنگ بادی کالیبر 4.5 به دلیل قدرت کم و لگد کمتر تفنگ از دقت بالایی برخورداره؛ پس به همین دلیل در فدراسیون تیراندازی نیز از کالیبر 4.5 برای تمرین تیراندازی استفاده میشه.


تفنگ بادی کالیبر 5.5

تفنگ بادی کالیبر 5.5 با قدرت تخریب حدود 14 ژول الی 40 ژول(کیلو ژول=معیار تخریب قدرت تفنگ بادی) میشه اشاره کرد؛ تفنگ بادی کالیبر 5.5 به دلیل قدرت بالا برای تمرین تیراندازی مناسب نمیباشد ولی میشه ازمزیت آن در شکار نام برد.


تفنگ بادی بالاتر از 45 ژول نیز در دنیا موجود میباشد، که ما به دلیل ممنوع بودن قدرت تفنگ بادی بالای 45 ژول در ایران راجبش صحبت نمیکنیم.

مکانیزم مسلح شدن انواع تفنگ بادی

مکانیزم تفنگ های بادی بیشتر یا کمرشکن هستن یا به صورت زیرواشو میباشند،شما باید برای مسلح کردن در مدل تفنگ های بادی کمرشکن لوله تفنگ بادی را باید تا پایین خم کنید تا تفنگ مسلح بشه و همچنین در تفنگ های زیربازشو نیز زیر لوله تفنگ یک میله طراحی شده که با خم کردن ان رو به پایین تفنگ مسلح خواهد شد که در همین مورد یم ما ویدئویی آموزشی تولید میکنیم و در این قسمت قرار خواهیم داد.
مکانیزم شلیک تفنگ های بادی در این قسمت میشه به سیستم شلیک تفنگ های بادی اشاره کرد


مکانیزم شلیک در تفنگ های بادی به سه دسته تقسیم میشود

اول   تفنگ های بادی با مکانیزم شلیک فنر پیستون :

به تفنگ هایی گفته میشه که داخلشون فنرلول موجود هست که شما وقتی لوله تفنگ بادی را به پایین خم میکنید این فنر لول جمع میشه پشت ضامنی قرار میگیره و تفنگ در این حالت مسلح میشود،که وقتی شما ماشه رو میچکونید این ضامن آزاد میشه وفنر لول و رها میکنه و بادی که در پیستون تفنگ جمع شده به کمک واشر پیستون و فنرلول آزاد میشه و تیر شلیک میشه

دوم    تفگ های نیترو پیستون

به تفنگ هایی گفته میشه که داخلشون پیستون یا تغریبا مکانیزمی مثل کمک فنر ماشین(سایز کوچک) موجود هست که شما وقتی لوله تفنگ بادی را به پایین خم میکنید این پیستون جمع میشه پشت ضامنی قرار میگیره و تفنگ در این حالت مسلح میشود،که وقتی شما ماشه رو میچکونید این ضامن آزاد میشه وپیستون و رها میکنه و بادی که در پیستون تفنگ جمع شده آزاد میشه و تیر شلیک میشه


سوم   تفنگ های گازی پی سی پی

به تفنگ هایی گفته میشه که داخلشون نه فنر لول و نه پیستون قرار داره بلکه با گاز ازت یا هوای فشرده که داخل مخزنی،که معمولا در زیر لوله تفنگ گازی طراحی شده قرار داره،که به صورت اتوماتیک یا نیمه اتومات(گلن گدن کشیدن) مسلح میشن که وقتی شما ماشه رو میچکونید این ضامن آزاد میشه و گاز ذخیره شده را با قدرت از مخزن تفنگ خارج  میکنه و بادی که از خارج میشه تیر یا ساچمه تفنگ و شلیک میکنه.

قیمت های تفنگ بادی


ارزانترین تفنگ بادی میشه به مدلهای چینی اشاره کرد که از 50 سال قبل در ایران موجود میباشد.


گرانترین تفنگ بادی نیز به مدلهای دیانا یا شرکت اف ایکس سوئد اشاره کرد.

برندهای تفنگ های بادی:


گامو اسپانیا-هاتسان ترکیه-ریتای ترکیه-دیانا آلمان-وایرخ آلمان-اف ایکس سوئد-شانگهای چین-بنجامین امریکن...
 نظرات بازدیدکنندگان